Neprecenljivo vlogo pri obveščanju slovenske izseljenske javnosti o dogajanju v domovini in hkrati mobilizacije rojakov so v odločilnih mesecih in letih slovenskega osamosvajanja odigrali tudi slovenski izseljenski mediji; med njimi tudi med najbolj razširjenimi Ameriška domovina. Kot je v članku Poslanstvo in vloga časopisa Ameriška domovina v zgodovini ameriških Slovencev, 1919-91, zapisal eden od njegovih urednikov Rudolph Susel, je »Ameriška domovina je seveda močno pozdravila proces demokratizacije v Sloveniji in o tem sproti poročala in ga komentirala. Listu se pri vsem tem ni bilo treba v uredniški liniji nič spremeniti. Proces demokratizacije in želja po samostojni slovenski državi sta cilja, ki ju je list v povojnem obdobju zagovarjal«.

 

Časopis je s tem, ko je obsežno in redno poročal o slovenski stvarnosti, objavljal razne izjave, različne komentarje itd., ogromno pripomogel k informiranosti in medsebojni povezanosti ameriških Slovencev. Ko so Združene države Amerike aprila 1992 priznale Slovenijo, je njegov takratni založnik in urednik James Debevec, ki je bil tudi član odbora Združeni Američani za Slovenijo (United Americans for Slovenia - UAS), poskrbel za posebno izdajo Ameriške domovine v čast Sloveniji. Debevec je člane UAS informiral o razmerah doma, obenem pa je v časopisu poročal o dejavnostih odbora. Urednik slovenskega dela časopisa je bil takrat dr. Rudolph Susel (1940 – 2016), ki je poročal o novicah iz Slovenije; tako pred slovensko samostojnostjo kot po osamosvojitvi.

Ameriška domovina je pričela izhajati leta 1909. Do leta 1919 je izhajala pod imenom Amerika in Clevelandska Amerika. Uredniki časopisa so bili zdravnik Frank Javh Kern, Leopold Zakrajšek, Lojze Pirc in od leta 1941 James (Jaka) Debevec ter prof. Vinko Lipovec in kot zadnji dr. Rudolf Susel. List je bil sprva tednik, kasneje je izhajal dvakrat tedensko, od leta 1929 pa nekaj časa celo kot dnevnik. Več let po drug svetovni vojni je bil edini slovenski časopis, ki je izhajal dvakrat na teden. Sčasoma se je časopis zožil na tednik in kasneje na dvotednik.

 

Ko je lastnik časopisa James (Jaka) Debevec umrl, je podjetje nekaj časa vodila njegova vdova Mary, nato pa ga je leta 1976 prevzel sin James Debevec. Časopis je izhajal v dveh različicah: angleški in slovenski. Slovenska ni bila prevedena v angleščino in obratno. List je zato imel dva urednika, angleškega in slovenskega. Angleško različico je urejal lastnik James Debevec, slovenski del pa je po vojni najprej vodil prof. Vinko Lipovec, za njim pa v Ameriki rojeni dr. Rudolf Susel. 

 

21. avgusta 2008 je v Clevelandu v Ohiu izšla zadnja številka Ameriške domovine. James in žena Madeline Debevec sta ji posvetila svoji življenji Časopis je vse do konca izhajanja beležil slovenske dogodke, utrip slovenske skupnosti. Zakonca Debevec sta še vedno navzoča v slovenski skupnosti, med drugim sta poskrbela za številne donacije slovenskim ustanovam iz fondacije Frances & Jane Lausche, s katero upravljata.

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.