Marij Maver je upokojeni profesor in urednik slovenskega programa na Radiu Trst A. Od leta 1967 je bil odgovorni urednik tržaške založbe Mladika, ki izdaja eno najstarejših slovenskih revij Mladika.  V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je prevzel vodenje Slovenske prosvete in Društva slovenskih izobražencev, ki organizirata Študijske dneve Draga. Večkrat je bil uvodni govornik na srečanjih, ki so omogočala, da so svoje poglede na Slovenijo in možnost za demokracijo ter lastno slovensko državo predstavili tudi govorniki, ki v bivši skupni državi niso smeli svobodno izražati svojih misli.

 

Maver je bil med ustanovnimi člani Sveta slovenskih organizacij, ene od krovnih organizacij Slovencev v Italiji, ki združuje slovenske organizacije, katerih delovanje temelji na načelih slovenstva, krščanstva in demokracije.  Več let je bil predsednik SSO za Tržaško in je kot član slovenskih delegacij predstavljal slovensko manjšino v pogovorih z italijanskimi in slovenskimi političnimi in drugimi predstavniki.

 

Leta 1976 je postal glavni urednik revije Mladika, ki še vedno izhaja enkrat mesečno ter prinaša med bralce teme iz življenja Slovencev v zamejstvu, po svetu ter v matični domovini. V reviji objavljajo tudi avtorji, ki s svojim raziskovalnim delom odstirajo zamolčano zgodovino slovenskega naroda.

 

Z velikim čutom odgovornosti je bil vedno predan slovenstvu, zato svoje poglede in skrb za ohranjanje slovenske skupnosti poudarja v svojih nastopih in srečanjih s sogovorniki. V preteklosti je veliko pisal prozo in poezijo, kar pa je zaradi intenzivnega dela znotraj slovenske manjšine bil primoran opustiti. Leta 1972 je dal pobudo za literarni natečaj za prozo in poezijo, ki ga revija Mladika še vedno razpisuje. Bil je pobudnik zamisli o skupnem nastopu zamejskih založb na knjižnem sejmu v Ljubljani po geslom slovenska knjiga v Italiji. Je član komisije literarne nagrade Vstajenje.

 

Maver tudi aktivno sodeluje pri tradicionalnih prireditvah Primorski kulturni dnevi na Koroškem in Koroški kulturni dnevni na Primorskem. Prireditvi povezujeta koroške in primorske Slovence, tako v zamejstvu kot v matični domovini.

 

Zavedanje, da je potrebno že otroke vpeljati v svet gledališča in jim s tem nuditi dodatno možnost za utrjevanje slovenskega jezika, je spodbudilo Marija Mavra, da je podprl zamisel o gledališki sezoni za otroke u imenom Gledališki vrtiljak. Zamisel je realiziral Radijski oder s pomočjo Slovenske prosvete.

 

Izredno pomembna pa je bila njegova vloga v okviru delovanja Društva slovenskih izobražencev, ki s svojimi Ponedeljkovimi večeri prinaša med poslušalce teme o življenju in delu tako med slovensko manjšino kot med Slovenci po svetu in v matični domovini. Prav ti Ponedeljkovi večeri so skupaj s Študijskimi dnevni Draga dali viden in pomemben prispevek s slovenski demokraciji in slovenski državi.

 

Marij Maver je kot član Stranke Slovenske skupnosti aktivno sodeloval pri pobudah stranke, ko so se pričeli procesi demokratizacije Slovenije in nastajanja slovenske države. Leta 2011 je kot urednik tržaške založbe¬ Mladika prejel Schwentnerjevo nagrado za ¬življenjsko delo v založništvu.

Foto: Delo

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.