Oktobra lansko leto se je v okviru Inštituta za narodnostna vprašanja (INV) začel večletni projekt z naslovom Slovenska skupnost na Hrvaškem v sodobnem kontekstu: analiza socialno-ekonomskega položaja in odnosa njenih pripadnikov do slovenskega jezika ter kulturne in politične participacije. Projekt se bo izvajal do septembra 2026. Spodnji prispevek je za Sopotja pripravila Marjana Mirković.

 

Vodja projekta je zgodovinarka, vodja enote INV Reka dr. Barbara Riman, ki tematiko slovenske skupnosti raziskuje skoraj dve desetletji. Naslov teme je Analiza stanja slovenske skupnosti na Hrvaškem s poudarkom na razvoju jezika in ohranjanja kulture. Pri projektu sodelujejo še raziskovalci z INV-ja, direktorica in jezikoslovka dr. Sonja Novak - Lukanović, sociologinja dr. Mojca Medvešek, vodja Specializiranega INDOK Centra in jezikoslovka dr. Sofija Zver ter mladi raziskovalec z reške enote, kulturolog Natko Štiglić.

 

Kot med drugim navaja povzetek, popisni podatki prebivalstva kažejo na nenehni upad pripadnikov slovenske skupnosti in tudi govorcev slovenščine, kar vpliva na zmanjševanje določenih manjšinskih pravic, to pa ovirata tudi njihova razpršena poselitev in strukturna heterogenost. Proučevanje te tematike ni zanimivo ne za slovenske ne za hrvaške raziskovalce, izjema so le občasno in v manjšem obsegu raziskovani posamezni vidiki, kot denimo položaj slovenskega jezika na Hrvaškem ali delovanje slovenskih društev v zgodovini.

 

Projekt se osredotoča na celovito proučevanje te slovenske narodne skupnosti, ki poleg omenjenih od leta 1991 beleži več drugih negativnih trendov, kot je med drugim nezainteresiranost rojakov za politično participacijo in mlajše generacije za dejavnosti v skupnosti. Namen je analizirati socialno-ekonomski položaj pripadnikov slovenske skupnosti, ker ta pomembno vpliva na njeno vitalnost. V tem okviru je pričakovati celovit vpogled v obstoječa spoznanja ter ocenitev prednosti in slabosti že izvedenih raziskav. Analiza medijskega poročanja o slovenski skupnosti v določenih hrvaških in slovenskih medijih bo predvidoma prikazala način, kako to poteka, in morebitne razlike v njihovem poročanju.

 

Tema proučevanja bo tudi odnos pripadnikov slovenske skupnosti do delovanja društev, slovenske kulture in jezika nasploh, do politične participacije in dejavnikov, ki vplivajo na vse omenjeno. Podatki bodo zbrani z anketiranjem in dopolnjeni z ugotovitvami na podlagi intervjujev. Sodelovanje raziskovalcev z raz- ličnih področij zagotavlja interdisciplinarni pristop, rezultati projekta pa bodo javno predstavljeni v Sloveniji in na Hrvaškem ter objavljeni v publikacijah.

Stavba Inštituta za narodnostna vprašanja

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.