Jože Kastelic, gospodarstvenik, Slovenec, ki je svoj drugi dom našel v Kanadi, se je izkazal predvsem kot izjemno pomemben donator Kanadske slovenske konference, bil pa je tudi med pobudniki za ustanovitev Svetovnega slovenskega kongresa.
Jeseni 1989 se je Jože Kastelic pridružil kanadskim Slovencem, ki so se iz vseh koncev države sešli v Torontu, da bi uresničili pobudo, dano na študijskih dnevih Draga na Tržaškem, o ustanovitvi Svetovnega slovenskega kongresa. Sodeloval je v številnih dejavnostih za pomoč Sloveniji pri njeni osamosvojitvi in mednarodnem priznanju, v prostorih svojega podjetja je gostil večina sestankov, slovensko demokratizacijo pa je tudi izdatno finančno podpiral. Junija 1991 je bil med udeleženci prvega zasedanja Svetovnega slovenskega kongresa v Cankarjevem domu in spremljal zgodovinsko slovesnost ob razglasitvi nove države.
Za »nesebično pomoč ob agresiji na Republiko Slovenijo« je prejel posebno zahvalo takratnega Izvršnega sveta Skupščine Republike Slovenije (1991). Že leta 1994 je Kanadsko-slovenska gospodarska zbornica organizirala prvo kanadsko – slovensko gospodarsko posvetovanje v Sloveniji in med petnajstimi podjetniki iz Kanade je bil tudi Jože Kastelic.
Rodil se je leta 1920 v Žvirčah, vasici pri Hinjah na Dolenjskem, kot najstarejši od skupno kar enajstih otrok. Doletela ga je usoda povojnih beguncev in tako je po bivanju v begunskih taboriščih v Avstriji leta 1948 pristal v Kanadi. Kmalu je začel z gradnjo in prodajo nepremičnin, na čemer je skozi leta trdega dela – ob sodelovanju z bratom Ignacem, ki je vodil gradnje, in prijateljem Frankom Osredkarjem, ki je risal načrte za hiše - zraslo njegovo bogastvo. Vedno je zaposloval slovenske delavce, saj je cenil njihovo pridnost in zanesljivost. Že po petih letih v Kanadi je bil med sopobudniki in sofinancerji gradnje prve slovenske cerkve v Torontu.
Skozi desetletja je pomagal številnim slovenskim društvom in posameznikom tako v Kanadi kot v Sloveniji. Omeniti velja predvsem podporo zavodu sv. Stanislava v Šentvidu pri Ljubljani, Slomškovi ustanovi za pomoč revnim dijakom, gradnji cerkve v rodnih Žvirčah in cerkve v Hinjah, katoliškemu tisku v Sloveniji, Kanadi in Argentini, časniku Slovenec in drugim.

Odigral je ključno vlogo tako pri ustanavljanju kot pri financiranju in delovanju – med drugim - Slovenskega letovišča pri Boltonu (Ontario), obeh slovenskih župnij v Torontu, radia Glas kanadskih Slovencev, Kanadsko slovenskega kongresa, Svetovnega slovenskega kongresa, Vseslovenskega kulturnega odbora in Kanadsko-slovenske gospodarske zbornice itd. Bil je med glavnimi izvajalci in financerji gradnje slovenskega doma starostnikov Lipa v Torontu, ki je še danes med najbolj urejenimi domovi za starostnike v Ontariu.
Rojaki v Kanadi so si edini, da bi bila podoba slovenske skupnosti v tej državi precej drugačna, če je ne bi sooblikoval Jože Kastelic.
Za svoje vsestransko delovanje v prid slovenske skupnosti v Kanadi in v kanadski družbi, za dobrotništvo in poslovno uspešnost je prejel številna priznanja in odlikovanja, med katerimi velja izpostaviti medaljo kanadske države za zaslužne državljane ob 125-letnici Kanade (2001), častni znak svobode Republike Slovenije (2001), zlato medaljo za zasluge za Kanado ob 50-letnici kraljice Elizabete II. (2002), Sveti sedež mu je za pomoč Cerkvi in izredno zgledno življenje podelil papeško odlikovanje svetega Gregorija Velikega (2003), s čimer mu je pripadel naslov viteza komendatorja Reda sv. Gregorija Velikega. Medaljon z njegovo podobo je vgrajen tudi v spominskem parku slavnih Suhokranjcev v središču Žužemberka.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.