Zelenomodri prinašalec filmskih čarov, potujoči Kino Soča-Isonzo Cinema, ki je v soparne večere prinesel kakovostne filmske vsebine pod milim nebom, se bo kmalu poslovil. Poletno potovanje, ki je ljubitelje filma popeljalo na slikovita prizorišča na obeh straneh slovensko-italijanske meje in je del uradnega programa Evropske prestolnice kulture GO! 2025, se bo sklenilo v Novi Gorici, na ploščadi Silvana Furlana.

 

Finale letošnjega potujočega kina bo 27. 8. ob 20.30 uri zaznamovala projekcija dokumentarnega filma Dva koraka od Baltika do Jadrana, ki je nastal pod režijsko taktirko Jana Mozetiča. Dogodek, ki ga v Kinoateljeju pripravljajo v sodelovanju s festivalom Mesto knjige in ob podpori Mestne občine Nova Gorica, bo v primeru dežja premeščen v dvorano novogoriške občine. Čeprav je bil film sprva napovedan za projekcijo v Letnem kinu Vila Rafut, smo ga organizatorji zaradi nepredvidenih okoliščin prestavili na drugo lokacijo, ki ima prav posebno filmsko vzdušje. Projekt GGC financira Evropska unija iz Sklada za male projekte GO! 2025 programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027, ki ga upravlja EZTS GO. 

 

Tik preden odteče poletje, 29. 8. 2024 ob 20.30, se bo na velikem platnu Ploščadi Silvana Furlana odvila še posebna projekcija filma Gremo mi po svoje 2, ki ga pripravljamo v sodelovanju  s taborniki z obeh strani meje - Rodom modrega vala in Rodom soških mejašev. Režiser in scenarist filma Miha Hočevar, nekoč tudi sam tabornik, je s tem mladinskim komičnim filmom dosegel izjemen uspeh s skoraj 130.000 gledalci, zaradi česar je prejel tri zlate role in eno veliko zlato rolo za nadpovprečno gledanost. Film so snemali v slikoviti okolici Bovca in Triglavskega narodnega parka, kar daje filmu dodatno avtentičnost in povezuje filmsko zgodbo s pravimi taborniškimi lokacijami. V primeru dežja bo projekcija v Kulturnem domu Nova Gorica.

 

Ekipa, ki stoji za dokumentarnim filmom Dva koraka od Baltika do Jadrana, je pravi tour de force, ki je poskrbela za preplet kakovostnih vizualnih in pripovednih elementov. V ospredju projekta stoji Jan Mozetič, režiser, direktor fotografije in scenarist filma, ki je s svojo senzibilno noto oblikoval potovanje, ki gledalce popelje skozi prostrana obzorja in kulturne kontraste od Litve do Trsta. Mozetič, ki je za ta film prejel nagrado iris, je s svojo natančnostjo in umetniškim občutkom ustvaril vizualno impresivno delo, ki združuje zgodovinske in osebne zgodbe v premišljeno kinematografsko celoto.

Letni kino Silva Furlana

Celotna ekipa filma prihaja iz tukajšnjega čezmejnega prostora, in prav zato vsi intimno razumejo življenje na meji med kulturami in jeziki, kar se odraža tudi v poetični pripovedi filma. Ekipi se pridružuje Anita Kravos, prepoznavna igralka, ki s svojo naracijo filmu vdihne dodatno globino. Za montažo filma je poskrbela Neli Maraž, ki je ustvarila poetičen tempo pripovedi. Vizualna lepota filma je tudi delo snemalca Urbana Koširja, ki s svojo kamero mojstrsko zajame pokrajine in trenutke na poti med Baltikom in Jadranom. Subtilno in izčiščeno zvočno podobo je oblikovala ekipa v sestavi Dean Stojčič in Ivan Antić. Organizacijsko podporo projektu je kot vodja produkcije zagotavljal Robert Drekonja, medtem ko je za postprodukcijsko dodelavo filma poskrbel Fabris Šulin. Prevode za film je prispeval Luka Pieri. Producentka Mateja Zorn iz produkcijske hiše Kinoatelje je uspešno vodila projekt skozi vse faze produkcije.

 

»V filmu sem poskušal vizualno podati pretočnost med kulturami, časom in ranami, ki so zaznamovale košček zemlje, raztezajoč se od Baltika do Jadrana. Usihanje gotovosti, ki je odlikovala zaključek devetnajstega stoletja, se uravnovesi ob srečanju z drugačnostjo. To pa povzroči nepričakovane premike. Kretnje in dejanja, ki so zmožne preleviti posameznikovo krhkost v umetniška dela, v nekakšen ples, ki ustvarja novo resničnost. Utopije, ki se uresničijo, čeprav le za trenutek. Nora reakcija, včasih nevarna, a po mojem mnenju nujna. Svet nam je namreč kot otrokom dan, kot odrasli pa ga moramo ustvariti,« je o filmu povedal Mozetič.

 

Dva koraka od Baltika do Jadrana je dokumentarni film, v katerem se izrisujejo zgodbe štirih osebnosti, ki so oživile kulturno krajino Litve, Poljske, Madžarske in slovensko-italijanskega Primorja v obdobju med zaključkom devetnajstega stoletja in začetkom dvajsetega. Večkulturen, presenetljiv in tragičen svet, ki nam govori tudi o današnjem času.

 

Film je nastal v produkciji Kinoateljeja v sklopu evropskega projekta Let's meet, ki se osredotoča na razvoj in krepitev družbene ter izobraževalne vrednosti evropske kulturne dediščine preko uporabe novih medijev. Partnerji, vključeni v projekt, zajemajo organizacije; Kolegium Europy Wschodniej (Kolegij vzhodne Evrope) – Wroclaw, kot vodja konzorcija, društvo Kinoatelje – Gorica in Nova Gorica, ALDA (Evropsko združenje za lokalno demokracijo) – Strasbourg in Bruselj, NARA – Vilna, in Szépírók Társasága (Društvo madžarskih avtorjev) – Budimpešta.

19. Vseslovensko srečanje na Hrvaškem

V soboto, 7. 9. 2024, je v gozdnem parku Golubinjak (Gorski kotar) potekalo že 19. Vseslovensko srečanje slovenskih društev v organizaciji Zveze slovenskih društev na Hrvaškem.   Srečanja se je udeležilo kar 312 članov iz slovenskih društev na Hrvaškem. Udeleženci…

Haag: Slovenija na Embassy festivalu spet zastopana v najlepši luči

Prvo septembrsko soboto je v nizozemskem Haagu tradicionalno popestril Embassy festival. Kot že dolgo vrsto let pred tem so se z ličnimi paviljoni predstavile dežele iz vsega sveta, med njimi spet Slovenija. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila…

Srečanje Mladinske Misijonske Skupine na Pristavi

V nedeljo, 11. avgusta 2024, so se pri maši na Pristavi zbrali mladi, ki smo se teden prej vrnili iz misijona v Eldorado – nekateri iz slovenske skupnosti v Argentini, drugi pa iz Slovenije, preko programa POTA Katoliške Mladine. Prispevek…

Izšla je septembrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je septembrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Septembrska izdaja je prva številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Kakor prejšnje izdaje je polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in…

Minister Arčon na predstavitvi izseljenske kulturne dediščine iz Bethlehema (ZDA)

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 9. septembra 2024 v Evangeličanskem centru Murska Sobota udeležil in zbrane nagovoril na dogodku ob javni predstavitvi zbirke arhivskega gradiva in predmetov, ki so bili…

Na Goriškem nov bibliobus

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 2. septembra 2024, na prvi šolski dan, udeležil in zbrane pozdravil na slovesnosti ob prevzemu novega bibliobusa Goriške knjižnice Franceta Bevka Nova Gorica. Nov bibliobus bo…

Likovna kolonija Društva Slovencev Martin Krpan iz Smedereva

Konec avgusta je na obrežju Donave v bližini Kovina potekala Likovna kolonija »SUSRET 2«, posvečena medgeneracijskemu sodelovanju in ustvarjanju. Kolonija, ki jo organizira Društvo Slovencev Martin Krpan iz Smedereva, je tudi letos združila mlade umetnike iz Smedereva, Čačka, Vršca in…

Prireditev ob Dnevu Imigrantov v Argentini

4. septembra obhajajo v Argentini Dan Imigrantov. Colegio Esloveno Anton Martin Slomšek iz Mendoze je ob tej priložnosti pripravil posebno prireditev, saj so vsi ustanovitelji kolegija potomci slovenskih priseljencev. Zato se na ta dan poudarijo spomini in zavest od kod…

Zaključen 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla v BiH

Od 29. do 31. avgusta 2024 je na planinskem domu Bočica pri Kaknju potekal 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla, ki ga je organiziralo Društvo meščanov slovenskega porekla Jožef Špringer iz Kaknja. Ta tradicionalni dogodek, ki se odvija že…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.