Klub slovenskih študentk in študentov v Gradcu predstavlja svoj program na spletu. Vljudno vabljeni !
Letošnje že tradicionalne Slovenske dneve smo zaradi sile razmer prestavili na splet. Ne samo to – razpotegnili smo jih kar čez cel mesec!
Cel december vas bomo razvajali s spletnimi dogodki, ki ne bodo nič manj pestri kot leta prej. Program bo vseboval virtualne razstave, branja, delavnico, koncerta in celo gledališko predstavo! Spletni festival Slovenski mesec 2020 bomo začeli z virtualno razstavo Dežela revščine in bogastva (04. 12. ob 19.00), nadaljevali s predstavitvijo brošure Naše vse je upora (10. 12. ob 19h), delavnico peke piškotov (12. 12. ob 19.00), virtualnim vodstvom po razstavi Linije pomoči, koncertom skupine Mladi akzent (20. 12. ob 19.00), branjem Jožeta in Brigitte Till (22. 12. ob 19.00), otroškim gledališčem (27. 12. ob 18.00), zaključili pa s koncertom Tjaše Fabjančič in Michaela Laggerja (28. 12. ob 20. 00).
Vsi dogodki bodo potekali na naši Facebook strani!
Predstavitev brošure
Leto 2020 je bilo prav posebno leto, ne samo zaradi sedanjosti, temveč tudi zaradi preteklost. Letos je namreč minilo sto let od koroškega plebiscita, na katerem so se koroške Slovenke in koroški Slovenci odločili za obstoj v Republiki Avstriji. Študentski klubi v Gradcu, na Koroškem in Dunaju pa so v preteklem letu v sklopu akcij "10 do desetega" vsakega desetega v mesecu opozarjali na neizpolnjene pravice koroških Slovenk in Slovencev. Vrhunec teh akcij predstavlja dvojezična brošura s slovenskim naslovom Naše vse je upor. V tej brošuri so se klubašinje in klubaši posvetili predvsem diskriminaciji, ki je še kako prisotna na Koroškem, med drugim pa so tudi podali objektivni zgodovinski okvir dogajanja na Koroškem v zadnjem stoletju, opisali nemškonacionalni duh praznovanj desetega oktobra in mnogo več. Predstavitev brošure bo potekala 10. 12. ob 19.00 na naši Facebook strani.
Delavnica
Ko se zvečer sonce poslavlja, luna pa se pripravlja na svojo nočno službo, pravijo mnogi, da Miklavž peče piškote. No, ker je ravno čas piškotov in drugih dobrot, smo se letos odločili za prav posebno delavnico. Maria Roblek, mdr. učiteljica kuhanja in strežbe ter prehrane na Višji šoli za gospodarske poklice v Šentpetru, nam bo 12. 12. ob 19.00 na naši Facebook stani predstavila tradicionalno peko piškotov. Ne samo to, pokazala nam bo, kako lahko na originalen in okusen način razvajamo svoje najbližje med prazniki – tudi med pandemijo!
Linije pomoči
Prav letos smo spoznali, kako zelo pomembna je vloga negovalk in negovalcev iz tujine. A zgodba te skupine je precej daljša, kot morda mislimo. Pavlova hiša se v svoji razstavi Linije pomoči posveča prav tem; delavkam, ki so dolga leta prehajali mejo med Slovenijo in Avstrijo kot negovalke. Vodstvo virtualne razstave bo 16. 12. ob 19.00, po razstavi bo vodila Christine Braunersreuther, potekalo bo pa v nemškem jeziku s slovenskimi podnapisi.
Nege primanjkuje! Brez dela, ki ga 24 ur dnevno opravljajo osebne negovalke/negovalci, bi se sistem oskrbe starejših in bolnih ljudi sesul. To je znano in se je jasno pokazalo v času, ko so bile zaradi ukrepov za zajezitev pandemije koronavi-rusa zaprte meje z državami Vzhodne in Jugovzhodne Evrope. Toda delo osebnih negovalk/negovalcev je kljub temu deležno le malo spoštovanja. Kustosinja Christine Braunersreuther je zato skupini osemnajstih negovalk/negovalcev predlagala, da se predstavijo na razstavi. Vse negovalke/vsi negovalci so želele/želeli sodelo-vati pri vsebinskem vidiku razstave, vendar niso hotele, da bi ta kazala njihovo podo-bo ali razkrivala imena, pa tudi v kuratorsko zasnovo in oblikovanje se niso želele vključevati. Dela imajo namreč že tako ali tako dovolj in strokoven pristop je zanje pomemben.
Razstava LINIJE POMOČI povzema predložene vsebine in v besedilih, preko zvočnih postaj ter nenazadnje z izrazno močnimi risbami Tine Fetz odslikava vsakdanjost, stiske in radosti delavk na področju oskrbe, ki prihajajo iz drugih držav. Umetniške intervencije vabijo k soočenju z veliko čustveno zahtev-nostjo negovalnih dejavnosti.
Mladi akzent
O sviət, pet liət se glasi naslov pesmi skupine mladi akzent, ki letos praznuje pet let od prvega nastopa. Posebnost te pesmi je, da je bila zaradi pandemije zapeta preko interneta. Prav tako poseben bo tudi koncert 20. 12. ob 20.00 na naši Facebook strani, ko nas bo skupina mladi akzent razvajala kar doma, pred zasloni.
Branje – Božično razpoloženje/Weihnachtssehnsucht
Čas adventa je prav poseben in v tem času kljub pandemiji vlada posebna atmosfera. Ta čas v letu nam bosta letos popestrila Jože in Brigitte Till ob branju dela Božično razpoloženje. Virtualno branje bo potekalo 22. 12. ob 19.00 na naši spletni strani, za glasbeni okvir pa bo poskrbel Duo Merakl.
Otroško gledališče
Praznično vzdušje še ni popustilo! Prav v ta namen letos pripravljamo gledališko igro za otroke z naslovom Zimske radosti. Naše najmlajše bo razvajalo Gledališče Makarenko in sicer v nedeljo, 27. 12. ob 18.00 na naši Facebook strani. Ogled je vsekakor bolj primeren kot tičanje pred televizijo ali telefonom!
Zapadel je prvi sneg! Jasa pred brlogom medvedka Jaka je prekrita z belo snežno odejo. Prava zimska radost! Medvedek Jaka od veselja teka in se valja po snegu, kmalu pa se nečesa domisli: "Postavil bom pravega sneženega moža!". Mladi medvedek bo za ta podvig potreboval pomoč svojih dobrih prijateljev, zajčka Ušeskota in jelena Jelenkota in ptička Čivkota.
Jim bo uspelo postaviti sneženega moža? Vse štiri čaka prava zimska dogodivščina.
MINIATUREn
Preden se končno poslovimo od leta 2020 in pozdravimo novo leto, polno upanja na konec pandemije, nam bosta Tjaša Fabjančič in Michael Lagger še zadnjič v Slovenskem mesecu priredila glasbeno-virtualno poslastico. Vabimo vas, da se nam pridružite v ponedeljek, 28. 12., ob 20.00 na naši Facebook strani, kjer bomo glasbeno zaključili naš Slovenski mesec in predpraznovali novo leto.
Novi album MINIATUREn slovenske pevke in skladateljice Tjaše Fabjančič predstavlja melodično avtorsko, jazzovsko navdahnjeno glasbo, ki se prepleta s poetičnimi besedili v več jezikih. Miniature so krhke in polne ognja, neposredne in nabite s čustvi, pristne, a stilsko izmuzljive. Sprehajajo se po svetlih in temnih trenutkih življenja, razmišljajo o rojstvu in odhajanju, o razdvojenosti in milini.
Tjaša Fabjančič, ki živi in ustvarja v Gradcu, bo nove skladbe predstavila skupaj z dolgoletnim glasbenim spremljevalcem, vrhunskim avstrijskim pianistom Michaelom Laggerjem, s katerim skladbe zazvenijo še s posebno tankočutnostjo.
Tjaša Fabjančič – glas, kompozicija
Michael Lagger – klavir
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.