Na pobudo članov Združenja Slovencev "Logarska dolina", ki živijo v Veliki Gredi in okoliških mestih, je bila v soboto 25. septembra 2021 ustanovljena nova podružnica. Na iniciativnem zboru je prisostvovalo 20 članov, med njimi tudi člani društva, za glavnega koordinatorja je bil izbran Nenad Špan. Člani so izrazili željo, da bi se naslednje leto organiziral tudi dopolnilni pouk slovenskega jezika in kulture.

 

Kot prvo dejavnost bo nova podružnica sredi oktobra organizirala dogodek "Dnevi Slovenije v Veliki Gredi", ki bo posvečena 30-letnici slovenske državnosti. Program se bo odvijal v prostorih mestne skupnosti, pričakuje se okoli petdeset članov Združenja Slovencev "Logarska dolina" in njihovih gostov.

 

Aktivni člani združenja "Logarska dolina" so konec leta 2015 začeli z obiskom krajev po južnem Banatu, kjer živijo slovenske družine. Po dejavnem terenskem delu so prišli do podatkov, kje je največ slovenskih družin in takrat se je začelo z obiski in včlanitvijo novih članov. Eden izmed teh krajev je bila tudi Velika Greda, ki se nahaja v občini Plandište, v južnem Banatu, v neposredni bližini državne meje z Rumunijo. To živopisno banatsko mesto, skupaj z okoliškimi naselji Dužine, Velimi Gaj, Hajdučica in Plandište je bilo naseljeno z okoli tri tisočimi Slovencev, ki so po drugi svetovni vojni prišli kot izseljenci iz raznih krajev Slovenije.

 

Pripotovali so z železnico, takrat edinim zanesljivim prevoznim sredstvom. Po pripovedovanjih starejših krajanov Velike Grede se je več kot polovica vrnila v Slovenijo. Eden izmed glavnih razlogov je bil ta, da je ta del Banata, posebej po drugi svetovni vojni, bil ekonomsko slabše razvit v vseh pogledih. Manjkalo je mehanizacije za obdelavo zemlje, ceste so bile slabe kot tudi ostala infrastruktura, tovarn praktično ni bilo. Veliko Slovencev se nikakor ni moglo navaditi na življenje v teh okoliščinah in pogojih, zato se jih je določeno števili vrnilo v Slovenijo, nekatere družine pa so se odselile v centralno Srbijo.

 

Določeno število družin se je odselilo v bližnji Vršac, velik del pa se je nastanil v Gudurici, vinogrdniškem kraju v podnožju Vršačkih planin. Kljub temu je okoli sto družin ostalo v Veliki Gredi in okoliških krajih. Njihovi potomci so tudi danes zelo dejavni v javnem, kulturnem in gospodarskem življenju. Med njimi so tudi uspešni športniki kot tistih, ki se uspešno ukvarjajo z lovom. Glavni prihodi družin prihajajo od ukvarjanja s poljedelstvom in obrtjo. Mnogi izmed njih tudi naprej želijo ostati v svojem kraju in se naprej ukvarjati s posli, ki so jih do sedaj opravljali. Veseli nas dejstvo, da obstaja kar velik delež otrok s slovenskim poreklom ter da mnogi med njimi poznajo svoje poreklo ter kraj iz katerega so prišli v banatsko ravnino. Pomemben je tudi podatek, da imajo vse družine kontakte s svojimi sorodniki ne samo v Sloveniji, temveč tudi po Evropi in svetu.

 

Ustanovitev nove podružnice bo Slovencem iz tega kraja v veliki meri omogočilo aktivno delovanje in promoviranje svojega maternega jezika, tradicije in kulture.

19. Vseslovensko srečanje na Hrvaškem

V soboto, 7. 9. 2024, je v gozdnem parku Golubinjak (Gorski kotar) potekalo že 19. Vseslovensko srečanje slovenskih društev v organizaciji Zveze slovenskih društev na Hrvaškem.   Srečanja se je udeležilo kar 312 članov iz slovenskih društev na Hrvaškem. Udeleženci…

Haag: Slovenija na Embassy festivalu spet zastopana v najlepši luči

Prvo septembrsko soboto je v nizozemskem Haagu tradicionalno popestril Embassy festival. Kot že dolgo vrsto let pred tem so se z ličnimi paviljoni predstavile dežele iz vsega sveta, med njimi spet Slovenija. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila…

Srečanje Mladinske Misijonske Skupine na Pristavi

V nedeljo, 11. avgusta 2024, so se pri maši na Pristavi zbrali mladi, ki smo se teden prej vrnili iz misijona v Eldorado – nekateri iz slovenske skupnosti v Argentini, drugi pa iz Slovenije, preko programa POTA Katoliške Mladine. Prispevek…

Izšla je septembrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je septembrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Septembrska izdaja je prva številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Kakor prejšnje izdaje je polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in…

Minister Arčon na predstavitvi izseljenske kulturne dediščine iz Bethlehema (ZDA)

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 9. septembra 2024 v Evangeličanskem centru Murska Sobota udeležil in zbrane nagovoril na dogodku ob javni predstavitvi zbirke arhivskega gradiva in predmetov, ki so bili…

Na Goriškem nov bibliobus

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 2. septembra 2024, na prvi šolski dan, udeležil in zbrane pozdravil na slovesnosti ob prevzemu novega bibliobusa Goriške knjižnice Franceta Bevka Nova Gorica. Nov bibliobus bo…

Likovna kolonija Društva Slovencev Martin Krpan iz Smedereva

Konec avgusta je na obrežju Donave v bližini Kovina potekala Likovna kolonija »SUSRET 2«, posvečena medgeneracijskemu sodelovanju in ustvarjanju. Kolonija, ki jo organizira Društvo Slovencev Martin Krpan iz Smedereva, je tudi letos združila mlade umetnike iz Smedereva, Čačka, Vršca in…

Prireditev ob Dnevu Imigrantov v Argentini

4. septembra obhajajo v Argentini Dan Imigrantov. Colegio Esloveno Anton Martin Slomšek iz Mendoze je ob tej priložnosti pripravil posebno prireditev, saj so vsi ustanovitelji kolegija potomci slovenskih priseljencev. Zato se na ta dan poudarijo spomini in zavest od kod…

Zaključen 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla v BiH

Od 29. do 31. avgusta 2024 je na planinskem domu Bočica pri Kaknju potekal 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla, ki ga je organiziralo Društvo meščanov slovenskega porekla Jožef Špringer iz Kaknja. Ta tradicionalni dogodek, ki se odvija že…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.