Back to Top

 

Prvi Slovenci so v Brazilijo prispeli konec 19. stoletja, velika večina do obdobja med svetovnima vojnama, manjša in še danes dejavna skupina pa še v 50. letih 20. stoletja. Ob različnih približkih se zdi najbolj realna ocena, da naj bi v Brazilijo v različnih obdobjih prišlo do cca. 6.000 Slovencev.

 

Največ Slovencev se je naselilo na območju države São Paulo, najgosteje naseljenega in industrijsko najrazvitejšega območja v državi, veliko jih je bilo tudi v notranjosti (a so se skozi desetletja za njimi izbrisale sledi), nekoliko večje skupnosti pa najdemo še v Rio de Janeiru, Belo Horizonteju in v nekaterih drugih mestih.

 

Skoraj od začetka dalje so se rojaki organizirali v društva (Ornus, Pevski zbor Primorje, Jugoslovensko podporno udruženje, Sajug), leta 1991 pa je bila ustanovljena še danes dejavna Zveza Slovencev Brazilije.

Leta 2016 je bila ustanovljena tudi Gospodarska zbornica Slovenija – Brazilija (SLOBRAZ).

 

100 do 150 članov se redno dobiva nekajkrat letno, za Božič, na Dan državnosti RS in ob drugih priložnostih, urejajo arhivsko gradivo o skupnosti in njenih članih, leta 2005 pa so ustanovili tudi tečaj slovenskega jezika, ki zdaj poteka v spletni obliki.

 

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Zveza Slovencev v Braziliji

Zveza Slovencev v Braziliji druži skupino Slovencev in njihovih potomcev, ki izvira iz predvojne in tudi povojne slovenske imigracije v Brazilijo (ocena nekoliko manj kot 6.000 posameznikov). Imajo spletno šolo slovenščine, urejajo arhiv in prirejajo različne kulturne prireditve.

SloBraz Gospodarska zbornica Slovenija-Brazilija

 

Zbornica združuje slovenske poslovneže v Braziliji, ki pripadajo različnim generacijam, s svojim delovanjem pa skušajo spodbuditi gospodarske povezave med državama in pritegniti k sodelovanju še druge potomce Slovencev v tej državi.

 

Slovenska poslovna globalna povezava

 

Njihov cilj je povezovati slovenske posloveneže in poslovnice v tujini, vzpodbujati sodelovanje in izmenjavo poslovnih možnosti. Ne glede na to, ali ste podjetnik oz. podjetnica ali izkušen/izkušena vodja, upajo, da bo članstvo v skupini pripomoglo k navezovanju novih stikov, odpiranju poslovnih priložnosti ter spoznavanju slovenskega talenta širom po svetu.


Poslovno zvezo je ustanovil Dr. Štefan Bogdan Barenboim Šalej (São Paulo & Ljubljana) na podlagi 60 let izkušenj s slovenskimi poslovnimi skupnostmi po svetu. Pri njeni zasnovi sta sodelovala Dr. Peter Kraljič, Direktor Emeritus McKinsey (Düsseldorf & Kolomban) in veleposlanik Aljaž Gosnar, izkušen slovenski diplomat (Ljubljana).

 

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.

Skip to content