Poletje in počitnice se hitro približujejo in tako se zaključuje tudi šolsko leto. Zadnjo besedo letošnjega v vseh pogledih drugačnega šolskega leta so pred kratkim rekli tudi v Banjaluki in Slatini v Bosni in Hercegovini. Kako so učenci slovenskega jezika preživeli in zaključili leto, ki je za nami, lahko preberete v besedilu, ki ga je spisala učiteljice Barbara Hanuš.

 

To šolsko leto je bilo polno izzivov. Kako obdržati učence, če jih osem mesecev sploh ne vidiš? Sodobne tehnologije so nam od septembra do maja pomagale pri premagovanju razdalj, po prvomajskih praznikih pa smo se spet srečali v živo. Pridružili so se nam tudi tisti, ki niso spremljali pouka na daljavo, nestrpno pa so čakali, da se vrnejo naša običajna druženja. Znanje se ni izgubilo, ker so učenci pridno brali, poslušali posnetke oddaj, gledali slovenske filme ter spletne posnetke predstav in dogodkov.

 

Bilten To smo mi dokazuje, da se je v tem šolskem letu kljub epidemiji dogajalo veliko zanimivega. Obeležili smo evropski dan jezikov, novoletne in pomladne praznike, 8. februar, 90. rojstni dan pesnice Neže Maurer ter dan čebel, nismo pa pozabili niti na to, da je Slovenija leta 2021 evropska gastronomska regija in da 25. junija praznuje 30. rojstni dan.  Ozrli smo se v preteklost in v prihodnost ter zapisali svoja razmišljanja.

 

Zaključek šolskega leta je bil drugačen kot običajno, saj nismo povabili gostov iz Slovenije. A druženje v majhnih skupinah, v Slatini kar na lepo urejenem prostoru ob šoli, v Banjaluki pa v prostorih Društva Slovencev Triglav, je bilo prijetno in vsi smo ponosni, da je 55 učencev v Banjaluki in 8 v Slatini prejelo potrdila za redno obiskovanje pouka.

 

Prijavnice novih učencev že prihajajo, prihodnje šolsko leto bo pouk obiskovala nova skupina najmlajših in prepričana sem, da bodo prav tako kot njihovi nekaj let starejši vrstniki uživali ob učenju prvih slovenskih besed, pesmi in iger. To šolsko leto je 24 učencev osvojilo bralno značko, verjamem, da bodo še naprej ostali zvesti dobri knjigi in da se bo število bralcev še povečalo.

 

Po devetih letih se poslavljam, s svojimi učenci sem preživela veliko lepih trenutkov. Prihaja nova učiteljica z novimi idejami za zanimive učne ure in za projekte, ki bodo te kraje in ljudi povezali s Slovenijo. Učenci pogrešajo potovanja, zato naj še tu zapišem besede, ki sem jim jih zapisala v slovo:

Ko se odprejo meje

 in nov veter zaveje,

bo čas za potovanja

in za drugačno nabiranje znanja.

Tako tega, kar ste se naučili,

ne boste pozabili,

 saj boste v Sloveniji slovensko govorili.

 

Devet let sem bila učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine, uživala sem pri pouku in ob različnih dejavnostih, zato sem hvaležna sem za vse, kar sem v teh letih doživela.

 

Učenci tu so res zavzeti,

lepo je take učence imeti.

Udeleženci z mentorico.

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.