Back to Top

Letošnje leto je za našo državo silno pomembno leto. Spominjamo se 30-letnice naše samostojnosti in neodvisnosti. Pred tridesetimi leti smo se kot narod odločili, da hočemo uresničiti sen naših prednikov o lastni državi. Svojo odločitev smo najprej plebiscitarno potrdili 23. decembra 1990, nato pa še s pogumom in enotnostjo, s katerima smo se uprli jugoslovanski vojski, ko nas je, po razglasitvi samostojne in neodvisne države Republike Slovenije tistega prazničnega 25. junija 1991, napadla.

 

Na uradu smo se zato odločili, da v tem letu približamo čim širšemu krogu ljudi tudi izjemen prispevek naših Slovencev iz zamejstva in vsega sveta pri nastajanju naše samostojne države, njenem priznanju in uveljavljanju. Vsak teden bomo na spletni strani slovenci.si in na FB urada predstavili rojaka, ki je na tak ali drugačen način prispeval k temu, da se danes lahko veselimo tridesetletnice samostojne Slovenije. Že vnaprej se zavedamo, da bo seznam pomanjkljiv, saj gredo številke teh, ki so se takrat angažirali, v stotice in tisočice. Slovenci po vsem svetu so se namreč organizirali, demonstrirali pred vladnimi in mestnimi ustanovami ter zahtevali mednarodno priznanje mlade države. Napisali so tisoče pisem podpore tako takratni slovenski vladi kot vladam, predsednikom in drugim pomembnim veljakom držav, v katerih živijo. Bili so naša najboljša diplomacija, takšna, kot smo si jo lahko le želeli. Predvsem pa smo jo potrebovali. Brez naših Slovencev po svetu bi Slovenija zagotovo ne bila tako kmalu tudi mednarodno priznana. Ne smemo pa pozabiti, da je ideja o samostojni Sloveniji pravzaprav najprej zorela v diaspori, od tam odmevala najprej v zamejstvu, nato pa pognala korenine še v matični domovini, kjer je bila taka misel dolga desetletja nezaželena ter celo preganjana.

 

Kljub zavedanju, da bo seznam zagotovo pomanjkljiv, smo se odločili, da vendarle izpostavimo 52 Slovencev iz zamejstva in sveta ter se tako njim in posredno prek njih tudi vsem rojakom po svetu zahvalimo za njihovo zvestobo slovenstvu, ideji slovenske samostojnosti in demokratičnosti. S predstavitvami hočemo tudi okrepiti zavedanje matične domovine o izjemnem prispevku naših rojakov širom sveta. Tu o tem vse premalo vemo. 30-letnica samostojne Slovenije je torej odlična priložnost, da to vsaj malo nadoknadimo.

 

Vse najboljše, samostojna Slovenija!

 

Ministrica dr. Helena Jaklitsch

Marjan Terpin

Marjan Terpin je že od mladosti vpet v slovensko politično dogajanje v Italiji, saj je bil že v petdesetih letih prejšnjega stoletja aktiven član Kmečke delavske zveze, nato Slovenske demokratske zveze, Slovenskega ljudskega gibanja ter Stranke Slovenske skupnosti. Program zbirne…

Vlado Rus 1925 – 2020

Ciril Valant

Ciril Valant, nekdanji predsednik Društva Slovencev v Parizu, kasneje dolga leta aktivno vpet v delo tamkajšnje Slovenske katoliške misije, profesor matematike, stalni diakon in  človek, ki je imel za Slovence vedno odprta vrata svojega doma, se je že v mladih…

Drago Štoka

Drago Štoka se je rodil leta 1937 na Kontovelu pri Trstu. Klasično gimnazijo je obiskoval v Trstu, potem je odšel na študij slavistike v Ljubljano. Stanoval je pri primorskih znancih in upal, da bo dobil sobo v študentskem naselju in…

Marij Maver

Marij Maver je upokojeni profesor in urednik slovenskega programa na Radiu Trst A. Od leta 1967 je bil odgovorni urednik tržaške založbe Mladika, ki izdaja eno najstarejših slovenskih revij Mladika.  V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je prevzel vodenje Slovenske prosvete…

Peter Urbanc

Zvone Kokalj

Zvone Kokalj je bil ustanovitelj in dolgoletni predsednik slovenskega kulturno prosvetnega društva Lastovka v Ingolstadtu. Spomnijo se ga kot velikega borca za slovenstvo, ki se je predvsem zavzemal za slovensko mladino. Poskrbel je, da se je v društvenih prostorih odvijala…

Joe Valenčič

Slovenski rojaki v Združenih državah Amerike so leta 1991 ustanovili odbor Združenih Američanov za Slovenijo (UAS). Odbor je usklajeval prizadevanja slovenske skupnosti za čim hitrejše mednarodno priznanje Slovenije kot neodvisne države s strani ZDA. Predsednik je bil Edmund Turk, ki…

Vinko Lipovec

Vinko Lipovec je veljal za enega najuglednješih članov slovenske skupnosti v Clevelandu in širše v ZDA. Trideset let je bil urednik časopisa Ameriška domovina. V času osamosvajanja Slovenije je bil že upokojen, a kljub temu odigral pomembno vlogo. Kot splošno…

Cvetka in Lojze Kocjančič

Leta 1990 so se tudi kanadski Slovenci začeli pripravljati na spremembe v Sloveniji. Kot delegata Kanadskega slovenskega kongresa sta se Cvetka in Lojze Kocijančič udeležila ustanovnega zasedanja Svetovnega slovenskega kongresa v Ljubljani in tam doživljala prvih sedem dni vojne za…

Sergij Pahor

Sergij Pahor, predsednik Društva slovenskih izobražencev iz Trsta, radijski časnikar, je bil aktivno vpet v življenje in delovanje slovenske manjšine v času osamosvojitve in tudi že leta pred njo. Kot predsednik Društva slovenskih izobražencev je bil in je eden bistvenih…

Tom Harkin, James Oberstar in Dennis Eckart

Tom Harkin je bil v času osamosvajanja Slovenije član ameriškega senata, James Oberstar in Dennis Eckart pa člana predstavniškega doma ameriškega kongresa. Vsi trije so se dobro zavedali slovenskih korenin in bili nanje ponosni ter zato v tem prelomnem času…

Elica Rizmal

Elica Rizmal, dolgoletna urednica slovenske radijske oddaje na SBS v Melbournu, je v okviru svojega dela in tudi sicer pomembno prispevala k ozaveščanju o dogajanju v domovini v času osamosvojitve ter bila tudi aktivno vpeta z željo pomagati domovini in…

Leander Škof

Leandra Škofa je v slovensko skupnost leta 1990 pritegnilo gibanje za ustanovitev Kanadskega in Svetovnega slovenskega kongresa, ker je v tem videl možnost, da se slovenski narod, raztresen po vsem svetu, poveže med seboj in s Slovenci v domovini. Na ustanovnem…

Keith Miles

Keith in Slava Miles sta ob novem letu 1991 dopustovala v Kranjski gori, ko je pozvonil telefon. Gospoda Milesa so povabili na sestanek z Lojzetom Peterletom, predsednik prve demokratično izvoljene slovenske vlade. Peterle mu je v pogovoru pojasnil, da se…

Jože Hirnök

Jože Hirnök, soustanovitelj in prvi predsednik Zveze Slovencev na Madžarskem, je tako kot ostali člani in ožje vodstvo Zveze s simpatijo in ponosom spremljal proces demokratizacije in osamosvajanja Slovenije, čemur je po svojih močeh v okviru Zveze tudi aktivno prispeval. Procesi…

Franc Jeza

Franc Jeza, časnikar, publicist, pisatelj, in velik domoljub, je tisti, ki je tik za mejo, na samem pragu Slovenije oziroma takrat še Jugoslavije, v času, ko semena slovenske pomladi še niso pričela kliti, s svojim neumornim in do skrajnosti predanim…

Zedinjena Slovenija

Zedinjena Slovenija, krovna organizacija slovenske politične emigracije v Argentini, je znala v ključnih trenutkih naše zgodovine, ko je bil ogrožen obstoj Slovenije, združiti in povezati Slovence večih generacij in različnih nazorov po vsej Argentini ter aktivno in organizirano prevzela nalogo,…

Ameriška domovina

Neprecenljivo vlogo pri obveščanju slovenske izseljenske javnosti o dogajanju v domovini in hkrati mobilizacije rojakov so v odločilnih mesecih in letih slovenskega osamosvajanja odigrali tudi slovenski izseljenski mediji; med njimi tudi med najbolj razširjenimi Ameriška domovina. Kot je v članku…

Stanka Gregorič

Stanislava Gregorič, kulturna delavka, pisateljica, novinarka in organizatorka, ki je kar 28 let živela in delovala med Slovenci v Avstraliji, je ena tistih, ki so že zgodaj začutili odgovornost, da svoji domovini Sloveniji pomagajo na poti v samostojnost. Stanka Gregorič je,…

Ivo Jevnikar

Ivo Jevnikar, časnikar, publicist in javni delavec iz Trsta, je bil v letih “slovenske pomladi”, osamosvajanja in prizadevanj za mednarodno priznanje Republike Slovenije kot deželni tajnik na čelu narodne zbirne stranke Slovencev v Italiji – Slovenske skupnosti (SSk). Ker je…

Jože Kastelic

Jože Kastelic, gospodarstvenik, Slovenec, ki je svoj drugi dom našel v Kanadi, se je izkazal predvsem kot izjemno pomemben donator Kanadske slovenske konference, bil pa je tudi med pobudniki za ustanovitev Svetovnega slovenskega kongresa. Jeseni 1989 se je Jože Kastelic pridružil…

Jože Slobodnik

Jožeta Slobodnika, podjetnika in kasnejšega častnega generalnega konzula Republike Slovenije v Kanadi, so dogodki, ki so se leta 1991 odvijali v Sloveniji, spodbudili, da se je dejavno zavzel za demokratizacijo in osamosvojitev Slovenije. Leta 1990 je bil med ustanovnimi člani Kanadskega…

Župnika Jože Božnar in Janez Kumše

V prizadevanju za politične spremembe, osamosvojitev in mednarodno priznanje Slovenije so se v prelomnih časih vključevale praktično vse slovenske organizacije, ki so delovale po svetu, med njimi še posebej tudi slovenske katoliške župnije oziroma misije, kjer so imeli zelo aktivno…

Dušan S. Lajovic

Dušana Lajovica, uspešnega podjetnika, politika, diplomata in velikega dobrotnika slovenske skupnosti v Avstraliji je predanost slovenstvu spremljala celo življenje, kljub temu, da ga je večino preživel v Avstraliji. Podpiral je ideje slovenske pomladi in bil v vseh pogledih ambasador samostojne…

dr. Marko Kremžar

Vloga dr. Marka Kremžarja, argentinskega Slovenca in enega osrednjih osebnosti slovenske politične emigracije, za čas osamosvojitve ima brez dvoma izjemno mesto. V času demokratizacije naše države je bil namreč načelnik zgodovinske Slovenske ljudske stranke, ki je bila ena od strank…

Komite za priznanje Slovenije na Nizozemskem

Lepega poletnega večera, 7. julija 1991, je bil na vrtu za hišo Antoona Oostinga in njegove žene Slovenke Lidije v kraju Nieuwegein na Nizozemskem ustanovljen Komite za priznanje Slovenije. Komite si je kot temeljno nalogo zadal doseči priznanje slovenske neodvisnosti…

Edmund John Turk

Edmund J. Turk, odvetnik, sodnik, več let clevelandski mestni svetnik, je bil 1. julija 1991, na ustanovnem in prvem organizacijskem sestanku v Clevelandu soglasno izbran za predsednika odbora Združeni Američani za Slovenijo (UAS – United Americans for Slovenia). Sestavljali so…

Ciril Soršak

Ciril Soršak, eden od soustanoviteljev Kanadskega slovenskega kongresa, je v procesu slovenskega osamosvajanja in prizadevanj slovenskih rojakov v Kanadi za slovensko samostojnost odigral prav posebno vlogo. Kot ustanovitelj in dolgoletni vodja slovenske folklorne skupine Nagelj v Torontu je s svojimi…

Študijski dnevi Draga

Vsakoletna srečanja, predavanja in razprave izobražencev iz treh Slovenij, ki se že od leta 1966 odvijajo na Tržaškem pod imenom Študijski dnevi Draga, so pomembno prispevali k demokratizaciji in osamosvojitvi Slovenije. Tržaški rojak Ivo Jevnikar je leta 2019 za revijo…

Božidar Fink

Božidar Fink je bil zagotovo eden od tistih Slovencev v Argentini, ki je bil zaslužen za to, da je Argentina kot ena prvih držav na svetu priznala samostojnost in neodvisnost Slovenije. Za njegov velik prispevek ga je slovenska država na…

Marjan Kovač

Marjan Kovač, prvi predsednik Avstralsko slovenske konference v zgodovinsko pomembnem času, ko so potekale aktivnosti za osamosvojitev Slovenije, je eden tistih rojakov, ki so bistveno prispevali k hitrejšemu priznanju slovenske države s strani Avstralije. Slovenci v Avstraliji so se že 27.…

Dorothy Lenarčič

Dorothy Lenarčič, soustanoviteljica Slovenskega informacijskega centra,  je v času prvih manifestacij slovenske skupnosti v Kanadi v času osamosvajanja Slovenije odigrala izjemno pomembno vlogo seznanjanja kanadske javnosti z dogajanjem v Sloveniji, s slovenskimi cilji, pa tudi s slovensko skupnostjo v Kanadi.…

Dr. Karl Bonutti

Dr. Karl Bonutti, univerzitetni profesor ekonomije in diplomat, je bil v času osamosvajanja Slovenije kot predstavnik Primorskega kluba v Clevelandu zelo aktiven član Odbora ameriških Slovencev, bil pa je tudi prvi častni konzul Republike Slovenije v Clevelandu. Za stike med…

Cvetko Falež

 Več desetletij aktiven član slovenske skupnosti v Canberri, kjer si je močno prizadeval k povezovanju Slovencev v Avstraliji ter ohranjanju slovenskega jezika in identitete. Velik rodoljub in neutruden borec v času slovenskega osamosvajanja, ko je s svojim neumornim posredovanjem pri…

France Dolinar

Tokrat predstavljamo rojaka, ki sicer ni dočakal razglasitve samostojne slovenske države, je pa o njej razmišljal že vsaj štiri desetletja prej, zaradi česar menimo, da sodi med tiste, ki so pomembno vplivali na razvoj misli o samostojni Sloveniji. Zavedati se…

Viljem Černo

Za Viljema Černa, ki je zaradi svojega dolgoletnega, vztrajnega a miroljubnega in povezovalnega boja za pravice beneških Slovencev pogosto imenovan Gandi iz Terske doline, lahko zapišemo, da je bilo njegovo delo skozi desetletja pravzaprav eden od kamenčkov v mozaiku, ki…

Stane Kranjc

Prvi predsednik Vseslovenskega kulturnega odbora, še danes največje krovne organizacije Slovencev na vzhodu Kanade, delegat in ustanovni član Svetovnega slovenskega kongresa, nekoč tudi predsednik Kanadskega slovenskega kongresa, pobudnik in vodja programa ugotavljanja števila oseb slovenskega porekla v okviru kanadskega popisa…

dr. Jože Bernik

Svetovno priznan pravni strokovnjak, ekonomist, politik in velik slovenski domoljub dr. Jože Bernik je s svojo aktivnostjo in poznanstvi v ZDA bistveno pripomogel k spremembi uradnega ameriškega stališča o Sloveniji kot delu enotne Jugoslavije. Svojo moč in energijo, kot tudi…

Alfred Brežnik

Alfred Brežnik, elektroinženir, podjetnik in dolgoletni generalni častni konzul Republike Slovenije v Novem Južnem Walesu v Avstraliji, je z vso požrtvovalnostjo in predanostjo deloval v prid slovenstva in domovine. Skupaj z drugimi rojaki v Avstraliji je bil še posebej aktiven…

dr. Katica Cukjati in Tine Debeljak ml.

Dr. Katica Cukjati in Tine Debeljak ml., žena in mož, pomembna kulturna stebra slovenske skupnosti v Argentini, pomemben je bil tudi njun vpliv na vrsto mladih, ki so svoje sobote preživljali na slovenskem srednješolskem tečaju Marka Bajuka, sta si aktivno…

dr. Evgen Bavčar

Dr. Evgen Bavčar, filozof, fotograf, pisatelj, esejist, kulturnik, trojni doktor, častni znanstvenik in direktor laboratorija za nevidno Inštituta za kritične študije v Mehiki, je tesno povezan s svojo domovino Slovenijo, kljub temu, da že leta živi v Parizu v Franciji,…

dr. Alojzij Ambrožič

V času osamosvajanja Slovenije je škofovski sedež v kanadskem Torontu zasedal Slovenec dr. Alojzij Ambrožič, ki ga je papež Janez Pavel II. leta 1998 imenoval za kardinala. Čeprav kanadski državljan, se je vedno čutil Slovenca, kar je potrdil ob škofovskem…

dr. Edi Gobec

Dr. Edi Gobec, ugledni slovenski filozof, sociolog, antropolog, zaslužni profesor državne univerze Kent v ZDA, ustanovitelj in ravnatelj Slovensko-ameriškega raziskovalnega centra v Clevelandu, član Akademije znanosti v New Yorku in prejemnik številnih nagrad in odlikovanj. Dr. Gobec je svoje življenje…

Tony Petkovšek

Tony Petkovšek, radijska osebnost, dolgoletni avtor in urednik priljubljene oddaje med Slovenci v Clevelandu, najdlje trajajoče glasbene oddaje v Ameriki, clevelandski ambasador polke, radijski zastopnik iniciative Združeni Američani za Slovenijo (United Americans for Slovenija), je bil, kot so ga, zaradi…

Karel Smolle

 Koroški Slovenec Karel Smolle, predsednik Koroške enotne liste, edine samostojne politične stranke Slovencev v Avstriji, ter med letoma 1986 in 1990 zvezni poslanec na Dunaju iz vrst Zelene alternative, se je že na začetku navdušil nad slovensko politično pomladjo. Spadal…

Uvodnik rubrike Rojaki za samostojno Slovenijo

 Letošnje leto je za našo državo silno pomembno leto. Spominjamo se 30-letnice naše samostojnosti in neodvisnosti. Pred tridesetimi leti smo se kot narod odločili, da hočemo uresničiti sen naših prednikov o lastni državi. Svojo odločitev smo najprej plebiscitarno potrdili 23.…

Minister Matej Arčon pri slovenski manjšini v Celovcu

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu.…

Minister Arčon v Selah in Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu…

Občni zbor in velikonočni prazniki v San Martinu

Tudi letos so v Slovenskem domu San Martin v Argentini skupaj lepo praznovali Veliko noč in se na svoje domove vrnili blagoslovljeni in s prenovljenim namenom biti boljši. Prispevek o praznovanju je za Svobodno Slovenijo pripravila Lučka Makek. Na cvetno nedeljo,…

Slovensko-japonska prijateljska skupina je proslavila praznik cvetočih češenj

Slovensko-japonska prijateljska skupina se je konec marca zbrala v parku Shiba, da proslavi praznik cvetočih češenj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Jelisava Dobovšek Sethna. Pikinik smo pripravili skupaj s člani Slovensko-japonskega poslovnega sveta, ki so poskrbeli za tradicionalno japonsko pakirano…

Slovenski Veliki teden v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu

Tudi letos so v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu potekali obredi svetega velikonočnega tridnevja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svobodna Slovenija.   VELIKI ČETRTEK Spomin na zadnjo večerjo je potekal v pripravi mladih: njihovo petje je…

Odprte so prijave na poletno šolo »Slovenščina malo drugače«

Združenje Slovenska izseljenska matica tudi letos organizira poletno šolo “Slovenščina malo drugače” za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Spodaj objavljamo vabilo Združenja SIM. POLETNA ŠOLA »SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE«Živjo, poletje je seveda čas za počitnice in zabavo. Z nami…

Obisk slovenskih zdravstvenih delavcev v Beogradu

Prejšnji teden je potekalo prisrčno srečanje slovenskih zdravnikov s kolegi iz Srbije in predstavniki slovenskih društev v Srbiji. Zavod za zdravstveno varstvo železničarjev Srbije je gostil slovenske kolege, ki so bili v Beogradu v okviru turističnega ogleda srbske prestolnice. Prispevek…

Srečanje slovenskih poslovnih organizacij v São Paulu

Prejšnji teden, 5. aprila 2024, je pod okriljem SGBN v brazilskem São Paulu potekalo trilateralno srečanje poslovnih organizacij Slovenske globalne poslovne povezave (SGBN), Slovensko argentinske gospodarske zbornice (SLOAR) in Gospodarske zbornice Slovenija-Brazilija (SLOBRAZ).   Na srečanju so bili prisotni predsednik…

Projekt "Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja" je odlično uspel

Projekt Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja, ki ga je v sodelovanju z Državnim tehničnim zavodom Alessandro Volta organiziral Centro Italiano Femminile (CIF) iz Trsta, je odlično uspel. Poročilo o projektu je pripravila Elena Cerkvenič Grill. 25. januarja sta novinar Ivo Jevnikar…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.

Skip to content